Kelimeyi giriniz

anne-ve-bebek

BEBEK ve YENİ ANNE BAKIMI

Bebekler en iyiyi hak ederler. Ve artık bebeğinize hayatının başlangıcından itibaren tamamen organik bir bakım sağlamanız mümkün!

Bebekler İçin Aromaterapi Kullanılabilir mi?

Cevap kesinlikle evet ancak bebeklerde kullanılabilecek yağların yetişkin ürünlerinden tamamen farklı olduğunu bilerek.

Bebeğinizde aromaterapiyi deneyimledikten sonra siz de kendinizi aromaterapiden alamayabilirsiniz.

Esansiyel Yağ ve Aromaterapi Nedir?

Esansiyel yağlar, doğadan toplanan aromatik bitkilerin çeşitli kısımlarından elde edilen bitki özleridir. Bu özlere bitkinin “yaşam gücü” de denir.

Aromaterapi ise bu uçucu ve kompleks yapılı yağları kullanarak; iyileşme, iyi hissettirme ve tedavi sağlar.

İşte aromaterapi sadece büyükler için değil bebek ve yeni anne bakımında da yumuşak ama etkili yaklaşımıyla harika kokulu çözümler sunabiliyor. Üstelik doğadan kopmadan ve tamamen doğal bir şekilde!

Bebeğimde Aromaterapiyi Kullanmaya Nasıl Başlayabilirim?

Bebek masajı

Aromaterapiye başlangıçı, bebeklerin bayıldığı (Kim sevmez ki?) masaj ile yapabilirsiniz. Masaj bebekleri rahatlatmak ve onunla sevgi dolu bir bağ kurmak için harika bir yöntemdir. Yararları sadece bu değil elbette! Fiziksel ve psikolojik olarak da iyileştirici özelliklere sahiptir.

Bunun için masaj terapisti olmanıza gerek yok. Bebekler yumuşak ve rahatlatıcı herhangi bir dokunuşa bayılırlar. Masaj uykuya geçiş için, dolaşımı uyarmak için ve koliği dindirmek için çok faydalıdır. Aynı zamanda bebeğin cildini de iyileştiricidir.

Bez değişimi ve popo bakımı

Bebeğinizin minik poposunu öncelikle aromatik bakım suyu ile temizleyin. Aromatik bitkilerden elde edilen bu çiçek sularının yapısı çok yumuşaktır. Aromatik çiçek suyu sadece temizlik yapmakla kalmayıp aynı zamanda da bebeğinizin cildini nemlendirir ve sakinleştirir. Bezini kapatmadan aromaterapötik bebek merhemini de ince bir tabaka halinde sürebilirsiniz.

Merhemin içeriğinde bulunan aynı safa, alman papatyası ve lavanta bitkilerinin özleri yaralara, pişiklere karşı etkin bir koruma sağlar. Böylece bebeğinizin popo bakımı tamamlanacaktır.

Bebek odasının kokulandırılması

Aromaterapi uygulamalarının harika bir yolu da ortam kokulandırmalarıdır. Sadece bebeklere uygun birkaç bitkilerden elde edilen esansiyel yağ karışımı olan bu kokular minikleri rahatlatır, onların rahatlıkla uykuya geçmeleri için idealdirler.

Koku karışımlarını uygulamak için:

  • Koku lambası veya
  • Buhurdanlık veya
  • 500ml kaynar su dolu bir kaseyi kullabilirsiniz.

Bebeğinizin uyku problemlerinde roman papatyası idealdir. Lavanta narin formülasyonu ile birlikte antibiyotik, antiseptik, desenfektan ve antiviral özellikleri ile bilinir.

ANNELER İÇİN AROMATERAPİ

Yeni doğum yapmış anneler için aromaterapi, kendini şımartmak ve bakım yapmak için harika bir yöntemdir.

İşte yeni annelerin hayatında aromaterapinin olması için 3 neden:

1- Çünkü enerjini düşüp yorgunluk hissetiğinizde, aromaterapi size kahvenin yapamayacağı bir şekilde yumuşak ve tatlı tatlı size enerji verir, canlandırır. Avucunuza damlatacağınız bir kaç damla ve derin nefes size ormandaymış hissi yaratmaya yetecektir.

2- Çünkü aşırı yorgun olduğunuzda uykuya dalmakta zorluk çekerken, aromaterapi hizmetinizdedir. Her ne kadar çevrenizdekiler “bebeğin uyurken sen de uyu” dese de aklınızdaki işleri yapar sonra da bebeğiniz uyanınca “keşke uyusaydım” der ve uykuya dalmakta zorlanırsınız. İşte burada da aromaterapini rahatlatıcı, gevşetici ve huzur verici kokuları devreye girer.

3- Çünkü aromaterapi aynı zamanda hormon düzensizliklerinin yaşandığı lohusalık döneminde yardımcıdır. Ruh halinizdeki iniş çıkışlar, bir anda kendinizi gözyaşları içinde bulmanız bu düzensizlikler yüzündendir. İşte bu döneme uygun kokular, hafif bir masaj yağı size kendinizi bir anda “iyi” ve “güçlü” hissetmenize yardımcı olur.