Kelimeyi giriniz

Aromaterapi İle Mutluluk Yaratın

Tabi ki stresliyim tabi ki işkoliğim

stress-ve-anksiyete

Modern yaşamın önemli çıktılarından bir tanesinin “stresli ruh halleri” olduğu malum. İş kolik olmayı, stresli olmayı olumlu bir ifade olarak kullanıyoruz. Stres kaynakları ise sadece psikolojik değil. Ameliyat olmak, maraton koşmak, uzun süre sıcağa veya soğuğa maruz kalmak, kronik ağrı çekmek, kötü beslenmek, vitamin veya mineral eksikliği yaşamak da vücuda stres yaşatıyor. Kronik yani sürekli stres vücut üzerinde ölçülebilir etkiler yaratıyor. Ağız kuruluğu, kan ve idrardaki hormonal değişlikler, kalp atışlarının ve kan basıncının artması, göz bebeklerinin büyümesi gibi. Beynimiz vücut fonksiyonlarını stresli durumlarda çok belirgin bir şekilde değiştirme yeteneğine sahip. Anlık stresler hayatta kalmamız, performansımız için gerekli iken bu durumun devam etmesi sağlığımıza çok zarar verebiliyor. Çünkü zihin ve vücut arasındaki bağlantının çok güçlü olduğu biliniyor (Litrell 2008).

Hayatımızdaki stres kaynaklarını değiştiremiyorsak  onlarla başetme yolunu öğrenmek ve uygulamayı öğrenmemiz çok çok önemli. İşte aromaterapi burada kişiye özeli uygulaması kolay ve kanıtlanmış iyileştirici özellikleriyle devreye giriyor.

Koku terapisi nasıl çalışıyor?

Modern aromaterapi kanıta dayalı çalışmaları ve geniş uygulama alanı ile, hem fiziksel hem de psikolojik iyileşme sağlayabiliyor. Stresli ve zor zamanlarda aromaterapinin sunduğu faydalar, tüm dünyada klinik ortamlarda kullanılmasını sağlıyor.

Strese karşı verdiğimiz tepkilerin beynimizde bulunan limbik sistemin bir bölümü olan hipotalamus tarafından yönetildiğini biliyoruz. Yayınlanan birçok çalışmaya göre, koku moleküllerinin aracı olmadan aynı limbik sisteme ulaşabilen tek duyu olduğu biliniyor. Limbik sistemdeki duygu durum ve hafıza bölümleriyle birebir bağlantı kuran kokular bu nedenle bizim anında mutlu, rahatlamış, enerjik, seksi, konsantre olmuş hissetmemize neden olabiliyorlar.

Hangi kokunun kime daha iyi geldiği ile ilgili kadim bilgiler de var. Geleneksel Çin Tıbbı’na göre; kişide baskın olan elementlerin ihtiyaç duyduğu kokular farklılık gösterebiliyor. Yani su elementinin baskın olduğu bir kişi ile metal elementinin baskın olduğu kişilere iyi gelecek kokular farklı olabilir.

bas-agrisi-2

Aromaterapi ile nasıl mutluluk yaratabilirim?

1- Size uygun kokuyu keşfetmeniz çok önemli. Bunu siz kendiniz yapın veya bu konuda uzman birisinden danışmanlık alın.

2- Kendinize bir difüzör (koku lambası) alın. Bu konuda bir çok seçenek var. Size ve bütçenize en uygun olanına karar verin. Böylece; evinizde, işyerinizde hatta arabanızda bile aromaterapinin rahatlatıcı, canlandırıcı etkilerinden yararlanabilirsiniz.

3- Meditasyon, nefes teknikleri uyguluyorsanız, kokunun etkisinden mutlaka faydalanın. Kokunun çok daha derin ve etkin bağlanma, rahatlama sağladığını deneyimleyebilirsiniz.

3- Size özel koku karışımınız ile hazırlanmış cilt veya vücut ürünleri kullanın.

4- Ben her zaman yanımda taşıyabileceğim bir uygulama istiyorum diyorsanız bu konuda da çok alternatif var.

Mutluluk veren kokular

Bergamot
Rosa damascana
Juniper

Bergamot

serbest bırakmak & rahatlamak & canlandırmak

Bergamot meyvesinin kabuklarından soğuk sıkma ile elde edilien esansiyel yağının Kristof Kolomb tarafından Kanarya Adaları’ndan İspanya’ya getirildiği söylenir. Enerjetik özellikleri; ağrı azaltıcı, rahatlatıcı, onarıcı, duygusal olarak enerji verici, bastırılmış duyguları destekleyici, uykusuzluk ve kaygı durumlarında kullanılır.

Gül

sevgi & güven & kendini kabul etmek

Yunanlı şair Sappho tarafından “çiçeklerin kraliçesi” olarak bilinen gül, nefis kokusu ve önemli tedavi edici özelliklerle Eski Pers, Mısır, Hint, Roma, Yunan ve Osmanlı’da hem tedavi hem de parfüm olarak özel bir yere sahiptir.

Enerjetik özellikleri; şok, keder ve depresyonda rahatlatıcıdır, öfkeyi yatıştır, derin umutsuzluk ve kaygıda yardımcıdır, kalbe iyi gelir ve sevgi hissi yaratır.

Ardıç

canlandırmak & rahatlatmak & izin vermek

Ardıç insanoğlunun ilk kullandığı bitkilerdendir. Meyvelerinin kalıntıları tarih öncesi yaşam ünitelerinde bulunmuştur.

Enerjetik özellikleri; kekik ve zencefil gibi güçlü bir vücut toniğidir. Temizler ve korur, negatif düşünceleri uzaklaştırır, endişeli ve olumsuz düşüncelerin yoğun olduğu zamanlarda rahatlatıcıdır.

Esansiyel yağlar hem günlük hayata renk katmak hem de zor zamanlarda stres azaltıcı olarak kullanmak için idealdir. Ancak bu çok konsantre yapıdaki yağların kullanımının uzmanlık gerektirdiğini, doğal olsalar da çok güçlü maddeler olduklarını unutmayın.

(Stres ve anksiyetede aromaterapi uygulamarı için linki tıklayın)