Kelimeyi giriniz

Tanımı

Aromaterapi ile ilgili yapılan pek çok tanım olmakla birlikte, öne çıkanlar şu şekildedir :

“Aromaterapi; esansiyel yağların bireyin sağlık ve iyi olma halini teşvik etme ve destekleme amaçlı sistematik ve kontrollü kullanımıdır.” International Federation of Professional Aromatherapists: Code of Practice

“Aromaterapi bitkilerden elde edilen esansların damla veya kapsül formunda kullanımıdır.” Dr. Valnet, 1990

“Terapötik etkili ve uçucu özellikli esansiyel yağların koku duyusu üzerinden inhalasyon ve diğer uygulamalar ile iyileşme amaçlı kullanımıdır.” Jeanne Rose, 1991

Aromaterapi, aromatik bitkilerden elde edilen esansiyel yağların kişinin ihtiyaç ve yaşam tarzıyla uyumlu olarak; iyileşme, iyi olma ve tedavi amaçlı kullanımıdır.

Yağların etkili şekilde kullanımı uzmanlık gerektirir. Kullanılan bitkinin botanik kimliği, elde ediliş şekli kullanılış amacını tamamen değiştirebilmektedir.

Klinik Aromaterapi

Klinik aromaterapi, spesifik bir klinik semptomu hedefler, tedavi protokolü oluşturur ve terapi sonrası çıktıları ölçümler. Esansiyel yağların yayınlanmış araştırmalara dayanan etkilerinin, vakaya göre uygun yöntemle sunulmasına dayanır. Modern tıbbı tamamlayıcıdır, aynı zamanda önleyici tedavi yaklaşımlarını da içermektedir. 25 yılı aşkın bir süredir, İngiltere, Fransa ve ABD’de lider hastane ve hasta bakım merkezlerinde “Tamamlayıcı ve Alternatif Tedaviler” bölümü altında uygulanmaktadır.

Aromaterapide kullanılan yağların kalitesi, saf olması ve uygun şartlarda üretilmiş olması çok önemlidir.

Aromaterapinin branşları için tıklayın.