Kelimeyi giriniz

Aromaterapinin günümüz uygulamalarında üç alandan söz edilebilir:
(Clinical Aromatherapy, Jane Buckle).

Estetik Aromaterapi

Estetik aromaterapide, aromanın kullanımı keyif, zevk, rahatlama ve estetik ile ilgilidir. İyileştirme ya da tedavi amaç değildir. Mis gibi kokan bir gül veya portakal çiçeğinin içimizi açıp, bizi derinden mutlu etmesi gibi kendimizi iyi hissettirir, yaşamı daha renkli hale getirir. Doğal kokular ile üretilen parfümler, cilt ve vücut ürünleri, kişisel bakım ürünleri, ortam kokulandırmaları bu grupta yer alır.

Klinik Aromaterapi

Klinik Aromaterapi, spesifik bir rahatsızlık veya semptomu hedefleyerek, uygun aromaterapi çözümleri önerir. Uygulama sonrası iyileşmeler ölçümlenir. Örneğin, çeşitli üst solunum yolu enfeksiyonları, burun tıkanıklığı, alerjiler, cilt rahatsızlıkları, stres kaynaklı bazı rahatsızlıklar gibi durumlarda kullanılmaktadır. Klinik aromaterapi; Medikal aromaterapi ve hasta bakım aromaterapisi olarak iki tip uygulamayı da içermektedir.

Holistik Aromaterapi

Holistik teriminin Yunanca kökeni ‘Holos’tur. ‘Bütün’, ‘tek parça’ anlamına gelir. Bu nedenle holistik aromaterapide, hasta bedensel, zihinsel ve ruhsal yönleriyle bir bütün olarak ele alır ve değerlendirir. Hazırlanan karışımlar kişinin ihtiyaç ve beklentileri ile uyumlu olmalıdır. Holistik aromaterapist, holistik ilkelere uygun olarak doğal beslenme, çeşitli rahatlama teknikleri, yoga, meditasyon ve diğer egzersizler konusunda da bilgi sahibi olmalıdır.