Kelimeyi giriniz

Esansiyel yağ veya uçucu yağ nedir?

Esansiyel yağlar aromatik şifanın baş aktörleridir. Oda ısısında açık bırakıldığında tamamen uçtukları için “uçucu yağlar” olarak da adlandırılırlar. Esansiyel yağlar; kokulu bitkilerden elde edilen ve uçucu özellikteki organik yapılı kompleks maddelerdir.

Esansiyel yağ bileşenleri bitkilerde yüzey veya yüzey altındaki oluşumlar tarafından sentezlenir ve depolanır. Bitkilerin; çiçek, yaprak, kök, tohum, kabuk, reçine, odun, ot veya rizom(yumru) gibi bölümlerinden elde edilirler. Örneğin nanenin yapraklarında, melisanın çiçeğinde, karabiberin meyvesinde, limon gibi narenciyelerin kabuklarında, günlük ağacının reçinesinde, rezenenin tohumlarında, sandal ağacının gövdesinde, zencefilin köklerinde bulunurlar. Bazen portakalda olduğu gibi (citrus aurantium) aynı bitkinin farklı yerlerinden farklı yağlar elde edilebilir.

Esansiyel yağlar bitkilere kokularını verir, döllenme için böcekleri çekmesine yardım eder, patojen bakterilerden ve parazit mantarlardan korur. Aslında bitkinin bu yağları ne için kullandığı bizim de onları ne amaç için kullanabileceğimize rehberlik eder.

Esansiyel yağların oldukça güçlü ve yoğun yapıları nedeniyle özen, dikkat ve bilgi ile kullanılmaları gerekmektedir. Bitkiler günlük hayatımıza her düzeyde şifa sunmanın muhteşem araçlarıdır. Yeter ki onları doğru kullanalım.