Kelimeyi giriniz

Güvenlik konuları

Esansiyel yağlar yoğun ve dolayısı ile de çok güçlüdürler. Yaklaşık 4,500 kilo gülden, sadece 1 kilo gül esansiyel yağı elde edilir. Doğal olmaları zararsız oldukları anlamına gelmez. Aromaterapi güvenli bazı yağlar ile evde uygulanabilmektedir ancak esansiyel yağları kullanırken uzman bilgisine ihtiyaç vardır. Seyreltilmeden, direkt esansiyel yağların kullanım -özel durumlar dışında- kesinlikle önerilmez. Koklama ve cilt üzerinden kullanımlar genelde daha güvenli olsa da yağ seçimi çok önemlidir. Örneğin tarçın, karanfil gibi bazı esansiyel yağlar koklamada bile tahriş edici olabilir. Bergamot gibi bazı yağlar içeriğindeki kimyasallardan dolayı, sürüldükten hemen sonra güneşe çıkılırsa fototoksisiteye yol açabilir. Karanfil, bazı kekik türleri, melisa yağları tahriş edicidir. Anason, rezene, tarhun gibi yağlar yüksek dikkatle kullanılmalıdır. Çok güçlü etkileri olan bu yağlar doğru oranlar ile kullanıldığında şifa sağlarlar.

Yağları kullanmadan önce yan etkileri araştırılmalı, emin olunmayan durumlarda mutlaka uzman aromaterapiste danışılmalıdır. Kullanımlar kişinin ihtiyaç ve hayat tarzına göre ayarlanmalıdır.

Çocuklarda, yaşlılarda, hamilelerde ve kronik hastalarda hangi yağların kullanılacağına ve oranlarına ayrıca dikkat edilmelidir.