Kelimeyi giriniz

Klinik Aromaterapiye Hoşgeldiniz

Güzel kokunun peşinde ve ötesinde…

20369102 - fluid drops down from leaf as symbol for alternative herbal medicine

Aromaterapi, kokulu bitkilerden elde edilen esansiyel yağların tedavi ve iyileşme amaçlı kullanıldığı, uygulama alanı çok zengin ve geniş olan bir disiplin. Esansiyel yağlardan gelen şifa, insanın nefes ve koku alma mucizesiyle birleştiğinde yaşamı daha iyiye dönüştürme potansiyeline sahip.

Koku alma, beş duyumuz arasında “aracı bir sisteme” ihtiyaç duymadan beynin ilgili bölümü ile direkt bağlantı kuran tek duyumuz. O nedenle yarattığı etki çok hızlı olabiliyor. Olumlu ya da olumsuz şekilde! Her ne kadar modern yaşam “görsel” ve “işitsel” duyuları hedef alsa da koku duyusu, karmaşık ve gizemli süreçleriyle bilim dünyasının belki de en çok ilgisini çeken duyu. 2004 Nobel Tıp Ödülü’nün, kokunun tanınmasıyla ilgili sistemleri açıklayan bir grup araştırmacıya verilmesi de tesadüf değil.

Aromaterapi kokuların etkisinden çok yararlanan ancak sadece bununla sınırlı olmayan geniş bir disiplin.

Hem mesleki hem de özel yaşamımda her zaman doğa ile uyumlu, sürdürülebilir ve bütüncül yaklaşımları benimsedim. Kronik rahatsızlıklarda bu yaklaşımların önemini, önleyici ve bütünsel faydalarını birebir deneyimledim. Aromaterapiye yönelmem de içgüdüsel bir şekilde oldu. Öğrendikçe ve uyguladıkça merakım ve ilgim arttı. Sadece konunun kendisini değil bu renkli dünyanın özel insanlarını tanımak da sevgimi arttırdı. Ailem ve danışanlarımda; çeşitli alerji ve cilt rahatsızlıkları, soğuk algınlığı, sindirim sistemi şikâyetleri, bulantı ve kusma, ağrılar, yaralanmalar, uykusuzluk ve stres kaynaklı rahatsızlıklar başta olmak üzere pek çok farklı alanda aromaterapinin olumlu desteklerini gördüm.

Doğanın cömertçe sunduğu ancak insanların oldukça az yararlandığı esansiyel yağların, geleneksel kullanımları kadar, kanıta dayalı ve bilimsel tarafı da çok önemli benim için. Eczacılık disiplininden gelen bilgi birikimimle, aldığım aromaterapi eğitimlerini birleştirmek mesleki yolculuğumun keyifli bir dönüm noktası oldu. Yağların kimyasal yapıları ile iyileştirici enerjilerini öğrenmek bana, hangi durumda hangi yağı seçmem gerektiği konusuna ışık tuttu. Dünyadaki farklı uygulamaları yerlerinde görmek ve öğrenmek Klinik Aromaterapi branşında uzmanlaşmak için ihtiyaç duyduğum sağlam temeli hazırladı.

Aromaterapi, doğayla aramızdaki bağları tekrar güçlendirebilecek güzel kokulu bir yol. Aromaterapi bugün isim babası Gattefossé’nin zamanından çok farklı bir yerde. Adeta evrim geçiriyor. Bu nedenle şefkatli ve ehil ellere çok ihtiyaç var. Giderek artan bir şekilde ihtiyaç duyulan ve sürekli gelişen yolda oluşacak iyilik ve sağlığı en büyük ödül olarak görüyorum.

Yapacak çok şey var…

Aslı Yazıcıoğlu

klinik-aromaterapi-desen