Kelimeyi giriniz

Uygulama Yöntemleri

Koklama (İnhalasyon)

Kokular, çağlar boyunca ruhsal bağlantı kurmak ve bu bağlantıyı kuvvetlendirmek için kullanılan en önemli aracılardan biri olmuştur. Aromaterapi denildiğinde ilk akla gelen güzel bir kokunun koklanmasıdır. Aromaterapi sadece güzel kokudan ibaret değildir ama kokunun etkisinden çok faydalanır. Koklama esansiyel yağların vücuda en hızlı absorbe edildiği yöntem olup, insanın da en ilkel duyusudur. Esansiyel yağları kokladığımızda koku bileşenleri çok hızlı bir şekilde hem akciğerlere hem de beyne gider.

Burun boşluğumuzda bulunan, sadece 5cm2'lik bir alan kaplayan "koku alma aygıtımız", 10-20 milyon reseptöre sahip olup, 10-15,000'e kadar farklı koku uyaranını ayırt edebilir. Burnumuzdan içeri giren koku molekülleri, bu koku aygıtına doğru çekilerek ve orada kendisi ile ilgili reseptörlere bağlanarak bir dizi karmaşık işlemler başlatır. Bu süreçler çok hızlı gelişir ve beynimizin ilgili bölümlerine ulaşarak etkilerini gösterir. Yapılan araştırmalara göre beynin koku ile ilgili bilgi alan iki bölümü vardır: Serebral korteks ve limbik sistem.

Bu bölümler bizim, bilinç, muhakeme, doğrulama ve hafıza süreçlerimiz ile birlikte duygu veya dürtü olarak bilinen içgüdüsel davranışlarımızı kontrol eder. Kokular, duygusal hafıza ve öğrenmede önemli rol oynarlar.

Kokunun etki mekanizması bilim dünyası için de gizemli ve oldukça ilgi çekici bir konu olmuştur. 2004 Nobel Tıp Ödülü, kokunun tanınmasıyla ilgili bu gizemli süreci açıklayan bir grup araştırmacıya verilmiştir.

Uygulama şekilleri ise, kişiye özel veya ortam kokulandırması şeklinde olabilir.

Cilt Üzerinden Uygulamalar

Cildimiz çok katmanlı yapısıyla vücudumuzdaki en büyük organdır. Vücudumuzu kimyasal ve fiziksel olarak dış etkenlerden korur. Uzun süre boyunca cilt üzerinde yapılan uygulamaların etkili olmadığı sanılmıştır. Ancak sonrasında, bunun doğru olmadığı, doğru formülasyon içindeki bazı maddelerin cildin alt tabakalarına kadar ulaşabildikleri kanıtlanmıştır. Esansiyel yağlar yapıları gereği ciltten hızlıca emilirler. Burada esansiyel yağların ve kullanılacak bazın seçimi kişinin ihtiyaç ve beklentisine göre değişiklik gösterir.

Cilt üzerine krem, losyon veya merhemler ile sürme, kompres, banyo olabilir. Ayrıca dokunma veya masaj teknikleri de uygulanabilir. Cilt üzerinden sürme veya masaj ile yapılan uygulamalarda yağların sadece emilmesinden değil kokunun etki mekanizmasından da faydalanılır. Özellikle bölgesel rahatsızlıklarda, rahatlama ve kozmetik amaçlı uygulamalarda bu yöntem tercih edilir.

Ağızdan Uygulamalar

Esansiyel yağların ağızdan kullanımı, modern ilaçların keşfinden önceki dönemlere kadar uzanır. Tarçın, karanfil, nane, sandal ağacı, ökaliptus sıkça kullanılanlar arasında listelenmiştir (Yararlı ilaçlar, 8.baskı, Amerikan Tıp Derneği, 1930) . Ağızdan uygulamalar, bazı enfeksiyonlarda ve sindirim rahatsızlıklarında etkin bir şekilde kullanılır. Yapılan çalışmalarda uyku düzensizlikler, endişe durumlarındaki yararlarından bahsedilmektedir. Bazı esansiyel yağlar, tıbbi çaylar ile (dekoksiyon, infüzyon, maserasyon), uygun bir çözücü (bal gibi) içerisinde veya jel kapsüller ile verilmektedir. Bu yöntem ağırlıklı olarak Fransa, Almanya, İsviçre ve Belçika’da uygulanmaktadır. Bu yöntem, sadece bu konuda uzman doktorlar ve eczacılar tarafından uygulanmaktadır.

Dahilen Yapılan Uygulamalar

Dahilen yapılan uygulamalar, vücut boşluklarını kaplayan deriler üzerinden absorbe edilerek etki gösterirler. Lokal veya genel enfeksiyonlarda, enflamasyonda, hemoroidlerde kullanılırlar.

Ağız duşları, gargara, vajinal duşlar, ovül ve supozituvarlar ile de uygulama yapılır.